Jak správně prostřít stůl pro slavnostní večeři?


Slavnostní večeře je vždycky něco speciálního. A aby byla taková večeře skutečně dokonalá, je třeba věnovat pozornost i detailům, jako je například prostření stolu. Správné prostření stolu může udělat z obyčejné večeře nezapomenutelný zážitek. Pokud nevíte, jak na to, podívejte se na následující tipy.

1. Základní pravidlo – prostornost

Prostornost je základem každého prostření stolu. Pokud máte málo místa, stůl budete muset trochu zmenšit a jídlo skládat tak, aby se tam vešlo co nejvíce. Pokud máte naopak hodně místa, můžete si dovolit větší množství dekorací a drobných detailů. Vždy však pamatujte na to, že stůl by měl být dostatečně prostorný, aby se na něj vešlo jídlo, nápoje a případně i další dekorace.

2. Utěrky a ubrus

Utěrky a ubrus jsou další důležitou součástí prostření stolu. Utěrky by měly být čisté a hezké, aby se na ně nebylo protivné dívat. Pokud máte na stole sklenice, můžete si pod ně položit malé utěrky, které ochrání stůl před kapkami nápojů. Ubrus by měl být vybírán podle celkového stylu vašeho interiéru a podle toho, jakou atmosféru chcete na slavnostní večeři vytvořit. Pokud chcete, aby byla večeře elegantní a luxusní, zvolte ubrus z hedvábí nebo saténu. Pokud preferujete přírodní materiály, sáhněte po ubrusu z lněného nebo bavlněného plátna.

3. Nádobí a příbory

Další důležitou součástí prostření stolu jsou nádobí a příbory. Pokud máte vysoké nároky na estetiku, sáhněte po krásném porcelánu či sklenicích. Pokud se vám nelíbí myšlenka, že byste museli mýt spoustu nádobí, můžete využít moderní jednorázové nádobí, které se dá po večeři jednoduše vyhodit. Příbory by měly být umístěny symetricky a správně seřazeny. Pokud nevíte, jak se příbory seřazují, podívejte se na návod zde: https://lepsipravo.cz/jak-spravne-sestavit-pribory-na-stul/

4. Dekorace

Dekorace jsou další důležitou součástí prostření stolu, které mohou večeři dodat na kráse. Můžete použít květiny, svíčky, ubrusy s vyšívanými motivy, vázy, stříbrné a zlaté doplňky a mnoho dalšího. Pokud nevíte, jaké dekorace zvolit, podívejte se na některé inspirace na internetu. Můžete se inspirovat například zde: https://lepsipravo.cz/jak-spravne-prostrit-stul-pro-slavnostni-veceri-inspirace/

5. Světlo

Poslední důležitou součástí správného prostření stolu je světlo. Světlo by mělo být dostatečné, ale zároveň ne příliš intenzivní. Pokud máte na stole svíčky, mějte na paměti, že jejich světlo by mělo být dostatečné k tomu, aby se na stůl dobře vidělo, ale zároveň ne příliš intenzivní, aby vám neoslňovalo oči.

Správné prostření stolu je důležitým prvkem každé slavnostní večeře. Pokud dodržíte základní pravidla, můžete si být jisti, že vaše večeře bude dokonalá a vaši hosté budou nadšeni. Nebojte se experimentovat s různými dekoracemi a ubrusy, a najděte ten styl, který bude nejvíce vyhovovat vašim představám a interiéru.